Gordonki

GORDONKI

Zajęcia bazują na teorii uczenia się muzyki profesora Edwina Eliasa Gordona. Uważał on, że umysł ludzki jest najbardziej chłonny w okresie prenatalnym, niemowlęcym i w pierwszych latach życia dziecka.

Twierdził także, iż tak jak nie ma dzieci pozbawionych inteligencji, tak nie ma dzieci pozbawionych uzdolnień muzycznych.

W uproszczeniu teoria zakłada, że człowiek rozwija zdolności muzyczne tak jak zdolności językowe. Zaczyna od słuchania (absorbcji) następnie imituje i asymiluje- gaworzy muzycznie uczy się kodu muzycznego tak jak językowego, intonacji, artykulacji by następnie zacząć tworzyć wyrazy i zdania muzyczne coraz to bardziej skomplikowane, aż dojdzie do własnej narracji muzycznej.

Na czym polegają zajęcia gordonowskie dla maluchów ?
• Po pierwsze na zabawie
• Najważniejsza jest swoboda i improwizacja
• Podczas zajęć właściwie nie mówimy- polecenia komunikujemy gestem
• Prowadzący śpiewają a capella w różnych rytmach i tonalnościach, dbając przy tym, by pojawiło się duże zróżnicowanie tonalne i metryczne
• Śpiew opiera się na prostych sylabach, czasami pojawiają się słowa jednak nawet bez tekstów zachowujemy charakter dialogu muzycznego z maluszkami
• Używamy różnych ciekawych pomocy – chust, woreczków, gum i lin, piłek, poduszek, piórek, baniek mydlanych. Czasami wspomagamy się także instrumentami orffowskimi
• Ważnym elementem zajęć jest ruch oparty na metodzie R. Labana- dzieci samodzielnie decydują o tym jak i kiedy chcą się poruszać i angażować w zajęcia
• Cieszy nas zarówno zasłuchanie dziecka, jak i radosne okrzyki i podskoki, bo wiemy, że doprowadzą one stopniowo do czystego śpiewu, prawdziwej radości z muzykowania i rozumienia muzyki.

 
Instruktorzy:

Tatiana Szafraniec.
Tatiana Szafraniec z wykształcenia wokalistka jazzowa jednak jej inspiracją są pop, soul, jazz, funky, blues, folk i wiele innych. Jest laureatką m.in. Konkursu Al Legro Tribute To Szpilman, Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, Carpathia Rzeszów Festival. Śpiewała na scenie w chórkach m.in. z Katarzyną Cerekwicką, Kasią Moś, zespołem Mafia, Izabelą Trojanowską, Lidią Kopanią, Eweliną Lisowską, Edytą Strzycką, Kubą Badachem, Dorotą Miskiewicz, Zbigniewem Wodeckim a także w programie X Factor oraz Sylwestowa Moc Przebojów.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach specjalności wokalistyka oraz Pomagisterskiego Studium Logopedycznego działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. Głodna wiedzy ciągle dokształca się pod kontem emisji głosu i improwizacji m.in. na warsztatach techniki Lax Vox i kursach gordonowskich.Jej pasją są podróże.